کفپوش مناسب حمام و دستشویی

کفپوش مناسب حمام و دستشویی

کفپوش‌های بتنی

بتن ماده‌ای است که وظایف مختلفی را در حمام می‌تواند ایفا کند. این ماده هم می‌تواند نقش ماده‌ای سطحی را بازی کند و هم یک ماده سازه‌ای. ساده کردن یک سیستم پیچیده در کف پوش‌ها به یک ماده مشخص کاری هوشمندانه، کارآمد، و البته مقرون‌ به صرفه است. با استفاده از مصالح دانه‌ای (مصالحی که می‌توان آن‌ها را به ماده‌ای دیگر مانند بتن اضافه کرد) مانند شیشه، چینی، نرمه خاکستر (باقیمانده نرم حاصل از سوختن گرد زغال که همراه دود از کوره دیگ بخار خارج می‌شود؛ البته اگر نرمه خاکستر در منطقه زندگی شما تولید نشده است بهتر است از آن استفاده نکنید، چراکه در حمل و نقل احتمالا اثراث دوستدار محیط زیست این ماده از بین رفته است) بتن خود را سبز و دوستدار محیط زیست کنید.

 

کفپوش‌های سنگ‌ریزه‌ای

 وقتی از سنگ‌های نرم در حمام استفاده می‌شود، هم خستگی از پاهای شما گرفته می‌شود و هم حمام جلوه‌ای خاص و زیبا به خود می‌گیرد. اگرچه بسیاری از این نوع کف پوش‌های سنگ‌ریزه‌ای از معدن استخراج می‌شوند، اما اکنون نسخه شیشه‌ای 100 درصد بازیافتی کف پوش‌های سنگ‌ریزه‌ای تولید می‌شوند که هم حس و حالی خاص به حمام شما می‌دهند و هم هیچ آسیبی به محیط زیست نمی‌رسانند.

 

کفپوش‌های موزائیک مرمری

 موزائیک‌های مرمری سنگدانه‌های مرمری هستند که به صورت درجا یا پیش‌ساخته تولید می‌شوند و آن را ساب می‌زنند تا سطح هموار پیدا کنند. این موزائیک‌ها که ظاهری زیبا و خاص دارند، دارای دوام و ماندگاری بسیار زیادی هستند و سطح آن‌ها کاملا نفوذناپذیر است. اگرچه موازئیک‌های مرمری قسمت نسبتا بالایی دارند اما در حمام‌هایی که مساحت زیادی ندارند گزینه بسیار خوبی هستند.

 

کفپوش‌های لینولئومی

 لینولئوم معمولا با وینیل‌های ورقه‌ای اشتباه گرفته می‌شود در حالی که این دو ماده مشترکات بسیار اندکی با هم دارند. لینولئوم واقعی از مواد و مصالح طبیعی مانند روغن برزک، ساخته می‌شود و به طور ذاتی ضدمیکروب و کثیفی است و به همین دلیل در برابر کپک زدن و قارچ که در فضای حمام امری متداول است، بسیار مقاوم است. از ویژگی‌های این ماده می‌توان به ضدخش بودن، ضدآب بودن، و ضدآتش بودن اشاره کرد. این ماده هم‌چنین آن‌قدر مقاوم و ماندگار است که به آن نام «کفپوش چهل ساله» داده‌اند.

لینولئوم به صورت ورقه‌ای، کاشی، و تخته‌ای موجود است. اگر نمی‌خواهید مانند حمام بالا از این ماده به صورت کاشی‌هایی با طرح‌های مختلف استفاده کنید، ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که از نوع ورقه‌ای آن بهره ببرید، چراکه مفاصل کم‌تری در این حالت بین ورقه‌ها ایجاد می‌شود و کف پوش شما ظاهری یکدست و زیبا پیدا می‌کند. فقط هنگام استفاده از چسب‌های مخصوص مطمئن شوید که این مواد فاقد حلال‌های قوی هستند و یا روی برچسب آن‌ها واژه «no-VOC» حک شده است.

کفپوش‌هایی از جنس کاشی‌های شیشه‌ای بازیافتی

 کاشی شیشه‌ای بازیافتی دارای کیفیت جواهرگونه و رنگ‌های فوق‌العاده زیادی است و به حمام خانه شما حس و حالی زیبا و فوق‌العاده متفاوت می‌دهد. تقریبا در همه انواع این کف پوش‌ها از مواد بازیافتی استفاده می‌شود که این مقدار چیزی حدود 30 تا 97 درصد مواد سازنده کاشی را تشکیل می‌دهد. در حمامی که در عکس بالا مشاهده می‌کنید از کاشی‌های شیشه‌ای استفاده شده که 95 درصد آن بازیافتی است.

کفپوش‌هایی از جنس کاشی‌های سرامیکی

کاشی‌های سرامیکی معمولا از مواد بازیافتی ساخته می‌شوند و به همین دلیل جزء مواد دوستدار محیط زیست به حساب می‌آیند. برای مثال برخی از این کف پوش‌ها از 21 درصد مواد بازیافتی که شامل سرامیک‌های مازاد در خاک‌های رسی و ظروف گلی است تشکیل شده‌اند. این کف پوش‌ها قیمت زیادی ندارند و دارای طرح‌ها و رنگ‌های بسیار زیادی هستند.

کفپوش‌های چوب پنبه‌ای

 چوب پبنه دارای ویژگی‌های دوستدار محیط زیست زیادی است: این ماده به سرعت تجدیدپذیر است و به راحتی می‌توان از آن مراقبت کرد. هر 9 سال یک‌بار، تولیدکنندگان در کشورهای اسپانیا و پرتغال پوسته نازک درختان چوب پنبه را جدا کرده و تبدیل به صفحه‌های بزرگ و دراز می‌کنند. البته آن‌ها این کار را به گونه‌ای انجام می‌دهند که هیچ آسیبی به درختان نمی‌رسد. ابتدا قسمت‌هایی از این پوسته‌ها که مصارف دیگری دارند جدا شده و سپس اجزای باقیمانده در فرایندهای مختلفی قرار می‌گیرند و در نهایت تبدیل به کف پوش‌ها و یا تابلوهای اعلانات می‌شوند. نکته جالب توجه در مورد این ماده این است که تمام قسمت‌های آن مورد استفاده قرار می‌گیرد و هیچ بخشی دور ریخته نمی‌شود. با استفاده از یک آستری که دارای مقادیر اندکی VOC است، کفپوش چوب‌ پنبه‌ای خود را ضدآب کنید.  

در طول فرایند ساخت کفپوش‌های چوب پنبه‌ای به این ماده مواد دیگری اضافه می‌شود و در نهایت محصول نهایی یک ماده دوستدار محیط زیست می‌شود. توصیه ما به کسانی که به مسئله محیط زیست اهمیت زیادی می‌دهند استفاده از این ماده است.

 

کفپوش‌های چوبی

 بسیاری از طراحان و معماران توصیه می‌کنند که بهتر است از کف پوش‌های چوبی در حمام استفاده نشود. اما بسیاری دیگر از کفپوش‌های چوبی در قسمت‌های مختلف خانه استفاده کرده و آن را تا حمام امتداد می‌دهند، مانند عکس بالا، تا خانه ظاهری یکدست و یکپارچه پیدا کند. وقتی کفپوش‌های چوبی به دقت درزگیری و آب‌بندی شوند (البته با استفاده از درزگیرهایی بدون VOC)، حمام شما دیگر نیازی به مراقبت زیادی ندارد و به راحتی و با خیال راحت می‌توانید از کف پوش‌های چوبی در حمام خود استفاده کنید.

فقط به یاد داشته باشید که از نقطه نظر بوم‌شناختی (اکولوژیکی) چوب هم می‌تواند بهترین ماده باشد و هم بدترین. اگر این ماده به درستی ساخته و برداشت شده باشد می‌تواند گزینه ایده‌آلی باشد. در این حالت چوب بسیار بادوام است، چرخه دوام آن بسیار طولانی است، و نگهداری از آن ساده است. با این وجود اگر چوب به خوبی ساخته نشده باشد و به طور مناسب از درختان برداشت نشده باشد می‌تواند از نظر زیست محیطی مخرب باشد. وقتی به دنبال کفپوش‌های چوبی هستید، به نکات زیر توجه کنید تا از بابت دوستدار محیط زیست بودن و ماندگاری انتخاب خود مطمئن شوید:

  • گواهی FSC: انجمن نظارت بر جنگل‌ها (Forest Stewardship Council) یک انجمن مستقل است که به چوب‌هایی که به طور درست و طی یک فرایند منطقی و نظارت‌شده برداشت شده‌اند تاییدیه و یا گواهی‌نامه می‌دهد. وقتی محصولی دارای تاییدیه این انجمن است به این معنی است که محصول مورد نظر طی یک فرایند نظارت‌شده و دوستدار محیط زیست تولید شده است.
  • انواع محلی: چوبی که به صورت محلی برداشت شده باشد، هزینه‌ها و انرژی‌های مربوط به حمل و نقل در آن به حداقل خود می‌رسد، در این حالت از اقتصاد محلی حمایت شده است، و با ماهیت فضا و منطقه سازگار است.
  • چوب‌های مازاد: تنها فرایندی که از بازیافت بهتر است استفاده مجدد از یک چوب مازاد است. استفاده از چوب‌های مازاد هم هزینه بازیافت ندارد و هم حس و حالی تاریخی و شخصی به فضای زندگی شما می‌دهد. برای مثال برای کفپوش‌های خانه‌ای که در عکس بالا مشاهده می‌کنید، از چوب‌های سقف یک انباری صدساله استفاده شده است.