پنجره مناسب برای ساختمان

پنجره مناسب برای ساختمان

مصالح و مواد اولیه برای ساخت هر  قسمت‌ از یک ساختمان با کیفیت‌های مختلفی در بازار وجود دارند؛ بنابراین هر سازنده یا سرمایه‌گذاری می‌تواند متناسب با میزان بودجه خود، نوع خاصی از این مواد و مصالح را مورد استفاده قرار دهد. هرچه مواد و مصالح باکیفیت بیشتری انتخاب شوند، ضمن اینکه ماندگاری و کارایی بیشتری خواهند داشت، باعث افزایش قیمت نهایی ساختمان و ملک مورد نظر می‌شوند. بنابراین همه کارفرماها سعی دارند با توجه به موقعیت مکانی ملک از مواد اولیه خاصی استفاده کنند تا قیمت ملک نسبت به سایر سازه‌ها و ساختمان‌های منطقه بیش از حد بالا نباشد.

 

یکی از مهم‌ترین بخش‌های خانه، پنجره‌های آن هستند. پنجره‌ها دریچه خانه شما به محیط بیرون، عامل اصلی نورگیری طبیعی خانه، کانال مناسب برای تهویه و تغییر هوای فضای داخلی خانه و… هستند. ضرورت وجود پنجره در ساخت خانه بر هیچ‌کس پوشیده نیست؛ اما نحوه انتخاب پنجره برای هر خانه به چه شکل است؟ پنجره‌ها چند نوع دارند؟ بهترین نوع پنجره چه مدل‌هایی هستند؟ و برای انتخاب پنجره به چه نکاتی باید توجه کرد؟ بررسی و پاسخگویی به این سوالات یک راهنمای جامع برای انتخاب، خرید و نصب پنجره مناسب را پیش روی شما خواهد گذاشت. ما در این مطلب قصد داریم به بحث پنجره در ساختمان بپردازیم. بنابراین در صورتی که شما هم قصد خرید ملک یا تعویض پنجره‌های ساختمان کنونی خود را دارید، این راهنمای خرید را از دست ندهید.

 

انواع پنجره‌ها

پیش از اقدام به خرید یا تعویض پنجره‌ مناسب خانه، باید انواع آن را بشناسید. با شناخت بهتر انواع پنجره، می‌توانید مناسب‌ترین پنجره برای خانه خود را انتخاب کنید.

پنجره‌های فلزی

قاب‌های فلزی پنجره در دو دسته کلی آهنی و آلومینیومی دسته‌بندی شده‌اند. هریک از انواع قاب‌های فلزی ویژگی‌های خاص خود را دارند که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

پنجره آهنی

پنجره‌هایی با پروفیل آهنی رسانایی بالا و قابلیت انتقال حرارت بسیار زیادی دارند. به همین دلیل انرژی به راحتی از طریق پنجره‌ها هدر خواهد رفت. این نوع پنجره‌ها را می‌توان یک مانع بزرگ برای مدیریت انرژی خانه دانست. علاوه بر این وزن بالای پنجره‌هایی با قاب آهنی نه تنها نصب آن را دشوار می‌کند، بلکه باعث افزایش وزن ساختمان و ایجاد خطرات مختلف هنگام وقوع آتش سوزی یا زلزله می‌شود. از دیگر معایب این نوع پنجره‌ها می‌توان زنگ‌زدگی و عدم مقاومت در شرایط آب و هوایی مختلف و رطوبت اشاره کرد. بر خلاف تصور بسیاری افراد، دو جداره کردن شیشه در پنجره‌هایی با قاب‌های آهنی، تفاوتی در هدر رفت انرژی ایجاد نخواهد کرد. چرا که در هر صورت انرژی از طریق پروفیل آهنی به فضای بیرون خانه منتقل خواهد شد.

پنجره آلومینیومی

آلومینیوم را می‌توان یکی از فلزات با وزن بسیار کم و دوام بسیار بالا در برابر رطوبت یا شرایط آب و هوایی نامساعد دانست. بنابراین ماندگاری بالای پنجره‌های آلومینیومی باعث عمر مفید بیشتر آن‌ها خواهد شد. همچنین این نوع پروفیل‌ها استحکام و مقاومت قابل توجهی داشته و نسبت به قاب‌های چوبی پنجره ضخامت کمتری دارند. بنابراین در صورتی که بخواهید نور بیشتری به فضای داخلی وارد شود و دید وسیع‌تری به محیط بیرون داشته باشید، این نوع از قاب‌های فلزی انتخاب مناسبی خواهند بود. با توجه به اینکه همه فلزات رسانای گرما هستند، پنجره‌های آلومینیومی هم باعث انتقال حرارت و اتلاف انرژی می‌شوند. برای رفع این مشکل، یک پوشش پلاستیکی در سطح داخلی پنجره نصب خواهد شد. این نوع از پنجره‌ها را پنجره آلومینیومی ترمال بریک نام‌گذاری کرده‌اند که نسبت به اتلاف انرژی به خوبی عایق شده است.

پنجره‌های چوبی

چوب را می‌توان یکی از اولین و قدیمی‌ترین پروفیل تشکیل‌دهنده در و پنجره از دهه‌های گذشته دانست. چوب طراحی زیبایی دارد و رنگ گرم آن در کنار بافت بسیار خاص در طراحی محیط داخلی ساختمان نقش بسیار مثبتی داشته و باعث ایجاد فضایی زیبا و منحصر به فرد می‌شود. گرچه تاثیرگذاری چوب با رنگ طبیعی خودش بسیار بیشتر خواهد بود؛ اما یکی از ویژگی‌های این ماده اولیه قابلیت رنگ شدن آن است. بنابراین در هر ساختمانی متناسب با رنگ، دکوراسیون و طراحی خاص آن می‌توان از پنجره‌های چوبی با رنگ‌های مختلف استفاده کرد. از ویژگی‌های مثبت چوب همچنین باید به نارسانایی آن اشاره کرد. این موضوع باعث شده است چوب نظیر یک عایق حرارتی عمل کرده و باعث کاهش انتقال حرارت و مدیریت هرچه بهتر انرژی در ساختمان شود.

علاوه بر زیبایی و نارسانایی، چوب مزایای دیگری هم دارد. مقاومت در برابر ضربه و استحکام چوب، مراحل ساخت و نصب در یا پنجره‌های چوبی را آسان کرده است؛ اما چوب کنار همه نقاط مثبت خود، معایبی هم دارد. از مهم‌ترین معایب آن می‌توان به مقاومت پایین چوب در برابر جذب و نفوذ آب یا رطوبت اشاره کرد. بنابراین با گذشت زمان کارایی چوب و کیفیت عملکرد آن پایین آمده و باعث بی‌کیفیتی پروفیل پنجره می‌شود. البته راه حل‌هایی برای این موضوع وجود دارد. بهترین راه ایجاد پوششی بدون رنگ روی چوب است که از بافت آن حفاظت کند. خبر خوب این است که با پیشرفت تکنولوژی‌های ساخت پنجره، امکان طراحی و تولید در یا پنجره دوجداره چوبی فراهم شده است. در نتیجه  با استفاده از پوشش‌های مناسب پی وی سی، فایبرگلاس یا آلومینیوم، می‌توان قاب‌های چوبی در یا پنجره را نسبت به شرایط آب و هوایی مختلف و نفوذ رطوبت مقاوم‌سازی کرد.

پنجره‌های فایرگلاس

این نوع پنجره‌ها ترکیبی از الیاف شیشه با مواد پلیمری هستند. فایبرگلاس ماده‌ای با استحکام بالا و مقاوم در برابر آتش است. مواد به کار رفته در ساخت قاب‌های پنجره فایبرگلاس ماندگاری بالایی داشته و در دراز مدت تغییر رنگ نخواهند داد. این نوع از پروفیل‌های پنجره نیازی به نگهداری یا پوشش خاصی ندارد. از دیگر مزایای پنجره‌های فایبرگلاس نارسانایی آن است. این موضوع باعث می‌شود انتقال گرما و حرارت از طریق این پنجره‌ها انجام نگیرد و انرژی محیط حفظ شود. پروفیل فایبرگلاس همچنین در برابر خوردگی، پوسیدگی و پیچش یا تغییر شکل مقاومت بالایی دارد. در مجموع می‌توان گفت که پنجره‌های دارای قاب فایبرگلاس عایق گرمایی و صوتی مناسبی بوده و از عبور حرارت یا صدا جلوگیری می‌کنند. یکی از ایده‌آل‌ترین حالات استفاده از پنجره‌های فایبرگلاس، ترکیب آن با قاب چوبی است. برای این منظور سطح داخلی از چوب و سطح خارجی از فایبرگلاس طراحی خواهد شد. به این ترتیب، ضمن حفظ زیبایی پروفیل چوبی در دکوراسیون داخلی خانه از آن در برابر رطوبت حفاظت خواهد شد. همچنین حالت عایق صدا و گرمای فایبرگلاس بازدهی خوبی برای فضای داخلی خواهد داشت.

پنجره‌های PVC وUPVC

مواد پی‌وی‌سی، مواد قابل بازیافتی هستند که در کارخانه تولید می‌شوند. این مواد برای طبیعت آسیب ایجاد نمی‌کنند و هزینه ساخت آن‌ها نسبت به سایر پروفیل‌ها کمتر است. پروفیل‌های PVC و UPVC دوام و استحکام بسیار خوبی دارند و در برابر پوسیدگی، گرد و غبار یا خوردگی مقاومت بالایی دارند. بنابراین نیازی به شرایط نگهداری خاصی ندارند. از دیگر مزایای این پروفیل پنجره‌ها، رنگ ثابت آن‌ها است. مهم‌ترین معیار برای هر پنجره‌ای، میزان توانمندی آن در عایق کردن محیط نسبت به عبور گرما یا صدا است که از این نظر پروفیل‎های PVC و UPVC امتیاز خوبی خواهند داشت. همچنین استفاده از قاب‌های PVC و UPVC، کارایی پنجره‌هایی با شیشه دو جداره را چند برابر می‌کند. چرا که این نوع قاب‌ها نظیر شیشه‌‎های دو جداره نسبت به انتقال صوت و حرارت مقاومت بالایی دارند. بنابراین ترکیب پروفیل PVC و UPVC با شیشه دو جداره بهترین حالت عایق فضا را فراهم می‌کند. علاوه براین پروفیل مورد نظر از هر ماده دیگری در برابر آتش‌سوزی و حرارت مقاومت بیشتری از خود نشان می‌دهد.

تفاوت پنجره‌های PVC و UPVC

بین همه انواع پنجره، پنجره‌های پی وی سی و یو پی وی سی از نظر عایق بودن بهترین انتخاب‌ها هستند، چرا که به طور کامل نسبت به گرما و صدا عایق بوده و مانع از ورود آلودگی به فضای داخلی می‌شود؛ اما تفاوت این دو نوع پروفیل در چیست؟ در حالت کلی UPVC نسخه بهبود یافته پروفیل PVC است. به همین دلیل نسبت به آن رنگ باثبات‌تری داشته و استحکام بیشتری دارد. همچنین UPVCها، در برابر به PVC عایق قوی‎تری بوده و در انتقال حرارت و صدا مقاومت بیشتری از خود نشان می‌دهد. بنابراین بهبود ویژگی‌ها تنها تفاوت این دو پروفیل بوده و اختلاف دیگری بین آن‌ها وجود ندارد.

 

انواع شیشه برای پنجره

حال که پروفیل‌های مختلف را شناختیم، بد نیست درباره انواع شیشه‌ هم بدانیم. برای داشتن پنجره‌هایی عایق در برابر صوت و انتقال حرارت علاوه بر آنکه پروفیل پنجره باید عایق گرما و صورت باشد، مهم است که شیشه‌های نصب شده روی پنجره هم عایق شده باشند. انواع شیشه‌هایی که در پنجره‌های ساختمان به کار می‌روند، شیشه‌های معمولی، شیشه‌های تک جداره، دو جداره و سه جداره هستند.

شیشه‌های معمولی

اینو نوع شیشه‌ها فقط برای تهویه هوا و نورگیری طبیعی مناسب هستند. این نوع از شیشه‌ها ضخامت کمی داشته و نسبت به گرما یا صدا عایق نیستند. بنابراین در صورتی که ساختمان شما در منطقه‌ای شلوغ با آلودگی صوتی بالا است، این شیشه‌ها کمکی به آسایش بیشتر شما نخواهند کرد و صداهای محیط بیرون کاملا به گوش شما خواهد رسید. این شیشه‌ها برای ساختمان‌های قدیمی مورد استفاده قرار می‌گرفت و در حال حاضر در خانه‌ها کمتر از این نوع شیشه استفاده می‌شود.

شیشه‌های چند جداره‌

شیشه‌هایی هستند که دو لایه شیشه یا بیشتر شیشه دارند. بین شیشه‌ها نوعی گاز تزریق می‌شود که نسبت به حرارت مقاوم است. میان شیشه‌های چند جداره‌، نوع دو جداره آن از سایر شیشه‌ها پر مصرف‌تر است. با وجود آن که شیشه سه جداره از نظر عایق برودت، گرما، صدا،  گرد و غبار و… بر انواع دیگر شیشه‌ برتری دارد، به دلیل قیمت بسیار گران کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین شیشه‌های دو جداره به میزان کافی کارایی داشته و نیاز خانه را برطرف می‌کند. در نتیجه شیشه‌های سه جداره اغلب در شرایط خاص و برای محیط‌های ویژه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

قیمت پنجره‌های دو جداره

عوامل متعددی بر هزینه‌ خرید پنجره دو جداره تاثیرگذار است. بعضی سازندگان این هزینه را براساس ابعاد پنجره محاسبه می‌کنند و برخی دیگر میزان مصرف شیشه را معیار تعیین قیمت در نظر می‌گیرند؛ اما در مجموع برای تهیه چنین پنجره‌هایی (یعنی پنجره دارای قاب PVC یا UPVC با شیشه‌های دوجداره) نمی‌توان قیمتی به صورت کلی اعلام کرد.

پروژه تعویض پنجره شامل هزینه‌های مختلفی نظیر هزینه تعداد پنجره‌های دو جداره مورد نیاز، میزان یراق‌آلات مورد استفاده، نصب و اجرا، حمل و نقل، جداسازی پنجره‌های قدیمی، فرزکاری، جوشکاری و… است. برای اطلاع از حدود قیمت این پروژه باید با سازندگان این پنجره‌ها تماس بگیرید و از کارشناسان آن‌ها کمک بخواهید. قیمت نهایی پس از بازدید کارشناس از نتیجه پایانی کار اعلام خواهد شد.

بنابراین برای داشتن یک پنجره عایق استاندارد، باید از پروفیل PVC یا UPVC کنار شیشه‌های دو جداره استفاده کنید. به این ترتیب، بهترین ترکیب برای عایق برودت، حرارت، صدا و آلودگی را به منظور آسایش خود و حفاظت از حریم ساختمان را فراهم خواهید کرد. پیش از اقدام به تعویض پنجره‌ها بودجه خود را در نظر گرفته و از سازندگان مختلف قیمت بگیرید. فراموش نکنید از شرکت مورد نظر برای نصب پنجره‌ها گارانتی درخواست کنید تا در صورت وقوع مشکلات احتمالی بتوانید از خدمات پس از فروش استفاده کنید.