انتخاب رنگ کابینت در طراحی دکوراسیون آشپزخانه

انتخاب رنگ کابینت در طراحی دکوراسیون آشپزخانه

آشپزخانه قلب منزل و قسمتي بسيار کاربردي در خانه محسوب مي شود، اولين نکته در طراحي دکوراسيون آن انتخاب متريال و رنگ کابينت ها محسوب مي شود که از اجزاي اصلي در آشپزخانه به حساب مي آيد و نقشي بسيار تعيين کننده را ايفا مي کند.

براي انتخاب رنگ کابينت ها در آشپزخانه حتما درباره ابعاد فضا و متريال هاي به کار رفته در کف و سطوح و همينطور ديوارها و رنگ هاي به کار رفته در آن ها از نظرات تخصصي طراحان بهره ببريد زيرا در آشپزخانه عملکرد و زيبايي دو نکته حائز اهميت و مکمل در فضا محسوب مي شوند.

استفاده از رنگ سبز در طراحي کابينت آشپزخانه و فضاهاي نگهداري جلوه زيبايي به آشپزخانه مي دهد.

در واقع ابعاد آشپزخانه عاملي بسيار مهم در انتخاب رنگ کابينت ها مي باشد و همينطور ميزان ورود نور طبيعي و نوع نورپردازي به دليل تاثيرگذاري بر رنگ ها و تاثير بر روشني و تيرگي بسيار مهم مي باشد.

عوامل ديگري مانند سليقه و ميزان استفاده خانواده از آشپزخانه و نسبت مدت زماني که براي تميزي و پاکيزگي کابينت آشپزخانه گذاشته مي شود هم مي تواند در انتخاب رنگ ها موثر باشد زيرا بعضي رنگ ها نياز به مراقبت بيشتري دارند.

رنگ در طراحی کابینت

استفاده از چوب در طراحي هود آشپزخانه و شلف هاي ديواري ايده جديدي به حساب مي آيد.

کابينت ها مهمترين و اولين چيزي هستند که در بدو ورود به آشپزخانه به چشم مي آيند و بسته به نوع طراحي ممکن است همه فضاي ديوار و يا بخشي از فضاي ديوار آشپزخانه را اشغال کنند به همين دليل انتخاب رنگ از اولويت هاي بسيار مهمي در آشپزخانه محسوب مي شود از سوي ديگر انتخاب رنگ از ميان طيف وسيع و تم هاي رنگي متفاوت مي تواند چالش برانگيز و گاهي سخت باشد اما استفاده از رنگ هاي مکمل مي تواند ايده ي مناسبي باشد زيرا با افزايش هارموني فضا را متعادل و زيبا مي سازد. به صورت کلي در تقسيم بندي رنگ ها مي توان گفت انواع رنگ هاي به کار رفته در کابينت هاي آشپزخانه به ۴ گروه زير قابل تفکيک مي باشند :

1– رنگ‌هاي خاص، مدرن و به روز :

اين رنگ ها بنا به سليقه و ذائقه رنگي افراد مي توانند انتخاب شوند و در دوران هاي زماني مختلف مي توانند متفاوت باشند البته اين رنگ ها براي آشپزخانه هايي کوچک و با ظاهر قديمي نيز بسيار مناسب هستند زيرا ظاهر قديمي را پنهان کرده و جلوه اي زيبا و تازه به فضا مي بخشند. ترکيب مناسب و به جاي رنگ ها در اين آشپزخانه زيبايي فوق العاده اي به اين آشپزخانه داده است هنر اين آشپزخانه استفاده از رنگ گلبه اي مي باشد.

۲– رنگ‌هاي روشن:

انتخاب رنگ‌هاي روشن براي فضاهاي کوچک مناسب مي باشند زيرا ظاهري مطلوب و ملايم به دوراز شلوغي به فضا مي دهند. استفاده از تخته سياه در اين آشپزخانه علاوه بر زيبايي استفاده هاي متعددي از آن خواهد شد.

۳– رنگ‌هاي شاد و گرم:

اين رنگ ها بسيار محرک بوده و به فضا انرژي مي بخشند براي مثال رنگ‌هاي گرم مانند زرد روشن، قرمز و نارنجي تحرک و پويايي را افزايش در حالي که آبي و نيلي آن را کاهش مي‌دهند. استفاده از رنگ هاي گرم مثل رنگ عنابي درخشش فوق العاده اي به اين آشپزخانه خاص داده است ترکيب رنگ آبي روشن کابينت و سنگ طبيعي بين کابينتي سليقه زيبايي به حساب مي آيد.

۴– رنگ‌هاي خنثي:

رنگ‌هاي خنثي، انتخاب هوشمندانه‌اي براي آشپزخانه هاي کوچک و در مواقعي است که انتخاب رنگ برايتان دشوار است اين رنگ ها قابل تطبيق و ترکيب با رنگ هاي مختلف بوده و در آشپزخانه هايي که داراي رنگ هاي زياد و متضاد هستند مناسب هستند براي مثال رنگ سفيد، بژ ورنگ چوب فضا را ساده و قابل انعطاف تر مي سازد. در مواقعي که انتخاب رنگ براي شما دشوار است استفاده از رنگ هاي خنثي ايده خوبي مي تواند باشد.

رنگ سفيد

رنگ سفيد ظاهري تميز و مدرن به فضا بخشيده و به دليل دارا بودن ماهيت خنثي قابل هماهنگي با رنگ ها و نورهاي متفاوت مي باشد. اين رنگ با ترکيب چوب مي تواند ظاهري مدرن و زيبا به محيط بيافزايد. همواره رنگ سفيد يک پيشنهاد فوق العاده براي رنگ کابينت مي باشد.

رنگ سياه و تم خاکستري

رنگ هاي تيره چه به صورت براق و مات بهتر است با رنگ هاي روشن ترکيب شوند تا فضا را خيلي تيره و تاريک نکنند در واقع رنگ هاي تيره جلوه خاصي به فضا داده و فضا را مدرن تر مي سازند. رنگ هاي تيره با رنگ هاي روشن ترکيب مي شوند تا فضا را خيلي تيره و تار نکنند.همواره در استفاده از رنگ مشکي براي کابينت بايد ظرافت ويژه اي به خرج داد.

رنگ چوب

رنگ چوبي يا همان قهوه اي چوب در طيف هاي مختلف از رنگ هاي پرکاربرد و اصيل براي کابينت است اين رنگ زيبا مي تواند فضاي آشپزخانه شما را به محيطي مدرن و زيبا تبديل کند. بهتر است در انتخاب رنگ هاي ترکيبي از به کار بردن چوب و رنگ قهوه اي پرهيز نماييد .لازم به ذکر است به کار بردن گياهان خانگي به دليل طبيعي بودن در کنار چوب بسيار زيبا و احساسي لطيف در فضا ايجاد مي کند.