نکاتی که در طراحی دکوراسیون داخلی باید رعایت کرد

نکاتی که در طراحی دکوراسیون داخلی باید رعایت کرد

طراحی دکوراسیون داخلی منزل به طبع راهکارها و قوانینی دارد که باید به آنها توجه کرد. خیلی ها برا این باورند که طراحی مناسب دیوارها و یا معماری داخلی منزل و خرید لوازم شیک و زیبا ، برای یک دکوراسیون داخلی مدرن کافی است . نمی توان اهمیت این نکات را ندید گرفت ولی در این میان بایدها و نبایدهایی وجود دارد که شما را در چیدمان و طراحی دکوراسیون داخلی منزلتان هدایت می کند.

ارتباط معماری داخلی که با هنر و فلسفه و روانشناسی سر و کار دارد، با معماری و طراحی کم نیست. یک طراحی خوب نیز در معماری داخلی نیاز به شناخت کامل ساختار ساختمان و برنامه های مرتبط آن است. از این رو استفاده از رازهای چیدمان دکوراسیون حرفه ای در نکات مهمی که در دکوراسیون داخلی منزل باید رعایت شود این امکان را به شما می دهد تا از کمترین فضای موجود در خانه، بیشترین استفاده را ببرید.

نکاتی که در طراحی دکوراسیون مهم هستند:

 

برنامه ریزی مناسب برای بهبود دکوراسیون داخلی منزل :

طرح ریزی مناسب قبل از شروع هر پروژه ضروری است، به خصوص هنگامی که شما با بودجه محدود کار می کنید. اول، باید ایده طراحی خود را پیدا کنید. نگاه به مجلات یا سرزدن به فروشگاه های وسایل دکوری میتواند کمکتان کند. سپس، طرح را به اجزاء آن مثل کفپوش، مبلمان، رنگ دکوراسیون، لوازم جانبی و دکور تقسیم کنید.

انتخاب دکوراسیون متفاوت با سبک قبلی:

استفاده از عناصر طراحی قدیمی شما هیجان انگیز نخواهد بود. زیرا در دکوراسیون داخلی منزل جدید انتظار می رود که تمام قطعات نو و متفاوت باشند. اما این امکان هم برای شما وجود دارد با صرف وقت، ظاهر تقریبا هر جزء طراحی داخلی در خانه را تغییر دهید. میتوانید در صورت امکان از یک دوست یا عضو خانواده یاری بگیرید.

انتخاب رنگ دیوارها :

انتخاب رنگ مناسب در طراحی داخلی منزل برای فضای آپارتمانی به خصوص آپارتمان های با متراژ کم بسیار مهم است. رنگها از نظر درخشندگی و شفافیت انواع مختلف دارند که بهترین انتخاب، انتخاب رنگ های روشن با درخشندگی و شفافیت زیاد است.اصولا انتخاب رنگهای روشن در طراحی داخلی منزل باعث می شوند که فضا بزرگ تر به نظر آید و هر چه شفافیت و درخشندگی آن بیشتر باشد به دلیل انعکاس نور فضا زنده تر به نظر می آید.یکی از رنگ های مناسب برای طراحی داخلی آپارتمان رنگ استخوانی روشن است، که علاوه بر داشتن شفافیت و روشنی با بیشتر رنگ های وسایل منزل همنشینی دارد و کمپوزیسیون مناسبی را ایجاد می نماید. جهت ایجاد تنوع در رنگ می توانید در قسمت دیوار اپن آشپزخانه از مصالح سنگی با رنگ های متنوع استفاده نمایید.

انتخاب کفپوش:

یکی دیگر از موادری که در طراحی داخلی منزل باید به آن توجه کنید کفپوش است.برای پوشش کف آپارتمان از مصالح گوناگونی می توان بهره گرفت. (از جمله سرامیک ها ، پارکت های طرح چوب ، موکت و ...) اگر قصد تعویض کفپوش ساختمان را داشته باشید، در صورت استفاده از سرامیک می بایست در انتخاب رنگ آن دقت زیادی شود، زیرا استفاده از رنگ های تیره در کف، فضا را فشرده تر نشان می دهد. معمولا استفاده از رنگ های بسیار روشن در طراحی داخلی منزل برای کفپوش مثل رنگ سفید نیز معایبی به همراه دارند، یکی از معایب آن یکدست شدن فضا است که جهت برطرف کردن یکدستی آن می توان از یک قالیچه در زیر میز مبل استفاده کرد. یا اینکه در میان سرامیک ها طرح هایی با رنگ های متفاوت را به کار گرفت.در صورت استفاده از پارکت نیز می بایست نکات گفته شده را رعایت نمود و رنگ های روشن طرح چوب راانتخاب کرد.

انتخاب مبلمان و نحوه قرار گیری:

یکی از نکاتی که در طراحی داخلی منزل باید به آن توجه کرد انتخاب مبلمان و نحوه قرارگیری آنهاست.انتخاب رنگ مبل اختیاری است اما استفاده از رنگ هایی مثل کرم روشن و یا حتی سفید به زنده تر کردن فضا کمک بیشتری می نماید و فضا بزرگ تر به نظر می آید.در مورد انتخاب طرح مبل بهتر است حتی المقدور مبل هایی با اشکال هندسی صلب و یا بدون منحنی انتخاب شود.در مورد نحوه چیدمان آن بهتر است مبل ها را تقریبا چسبیده به دیوار ها قرار داد علت انتخاب شکل بدون منحنی نیز این است که مبل ها در کنار دیوار صاف ترکیب مناسب تری را ایجاد نمایند.حتی المقدور سعی کنید وسایل خانه را نزدیک به دیوارها قرار دهید تا از هدر رفتن کوچک ترین فضاها نیز جلوگیری شود.اگر در جلوی پنجره ها از پرده های پارچه ای استفاده می کنید بهتر است رنگ آنها نیز روشن انتخاب شود.

نورپردازی:

نور نیز نقش مهمی را در زنده کردن فضا و طراحی داخلی منزل به عهده دارد.استفاده از نور مناسب و یکنواخت در طراحی داخلی منزل خفگی محیط را از بین می برد، البته استفاده از نور طبیعی بسیار مناسب تر است. در صورت ضعیف بودن نور طبیعی کمبود آن را با به کارگیری نور مصنوعی جبران نمایید.حتی المقدور از پرده های عمودی یا کرکره ای استفاده نکنید، زیرا از ورود نور خورشید به داخل تا میزان زیادی جلوگیری می نمایند.پرده های پارچه ای یا توری بهترین انتخاب برای پنجره های آپارتمان محسوب می شوند. زیرا نور را به خوبی از خود عبور می دهند.استفاده از نور پردازی موضعی بر روی قاب ها و ... نیز باعث تحرک و ایجاد حرکت در فضا و زیبا ساختن طراحی داخلی منزل می شود می شود.

استفاده از طبیعت:

در ساختمان های حیاط دار کمبود طبیعت به وسیله ایجاد باغچه در کناره های حیاط جبران می شود .اما برای جبران آن در طراحی داخلی آپارتمان می توان از گلدان های کوچک که در گوشه های فضا قرار می گیرند استفاده کرد.سعی کنید گلدان ها را در کنار پنجره ها و یا تا جایی که امکان دارد در کنج دیو ارها قرار دهید، زیرا معمولا گوشه دیوار ها بدون استفاده می مانند.در نتیجه سعی کنید تا جایی که امکان دارد از رنگ های روشن در طراحی داخلی منزل استفاده کنید.شاید این سئوال برایتان پیش آید که به کارگیری این همه رنگ روشن فضا را یکنواخت و سرد نمی کند؟ در جواب باید گفت که این هنر شماست که با استفاده از قاب ها و وسایل تزیینی کوچک با رنگ بندی متنوع طراحی داخلی منزل تان را جذاب تر نمایید.

پرهیز از زیاده روی در ست کردن وسایل دکوری :

هنگامی که در طراحی دکوراسیون داخلی منزل از یک اشیای خاص مثل یک نوع پارچه استفاده کردید؛ هرگز آن را در دیگر اتاق ها به کار نبرید. به این طریق با ست کردن پارچه ها علاوه بر اینکه بین محیط هماهنگی ایجاد نمیشود بلکه این کار زیاده روی در طراحی داخلی می باشد. بهتر است که این کار را با ایجاد کنتراست بین رنگ ها ایجاد کنیم.

دکوراسیون فضاهای کوچک با بهره گیری مفید از آنها:

در طراحی دکوراسیون داخلی منزل یا هر فضایی توجه به نکات کوچک میتواند در انتخاب بهترین دکور منزل به شما کمک کند. بدین ترتیب شما از فضای موجود نهایت استفاده را خواهید داشت. به عنوان مثال در آشپزخانه های کوچک با افزایش تعداد کابینت‌ها به صورت افقی و ادامه دادن تا سقف، فضای مفید بیشتری به دست می آید. همچنین می توان با استفاده از رنگ های روشن، حس بزرگ بودن فضا را القا کرد. برای این منظور استفاده از آینه هم میتواند در فضاهای تنگ کمک کند. یا به جای استفاده از درهای چوبی بهتر است از شیشه استفاده شود که فضا را بازتر و روشن تر نشان می‌دهد.